0:00
0:00
Agenda26. 11. 20209 minut

Budu v Moskvě řešit prezidentskou agendu, říká Nejedlý

Zemanův poradce odmítá, že by jednal o dostavbě Dukovan a účasti Rosatomu

,
Lukáš Valášek
Martin Nejedlý
Autor: Matěj Stránský

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý odletěl do Ruska. Před cestou Respektu a Aktuálně.cz řekl, že tam bude jednat s administrativou prezidenta Putina. Česká vláda však není o jeho programu informována, ač při cestě Nejedlý podle všeho použije diplomatický pas a bude tak mít oficiální punc. Zemanův poradce ale odmítl konkretizovat, s kým se sejde.

Vztahy mezi Ruskem a Českem jsou v posledním roce vyhrocené. Rusko se ohradilo oproti odstranění sochy maršála Koněva a tlačilo na to, aby ji Česko poslalo Ruské federaci. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který ji nechal demontovat, i pražský primátor Zdeněk Hřib kvůli tomu žili pod policejní ochranou. České tajné služby a policie měly informace, že jsou bezprostředně ohroženi příjezdem údajného ruského zpravodajce. Česko pak kvůli tomu vyhostilo dvojici ruských diplomatů. Bezpečnostní složky zároveň důrazně varují před tím, aby vláda zvala ruský Rosatom do jaderného tendru na dostavbu Dukovan za minimálně 160 miliard, protože pak se vystavuje tomu, že český stát bude vydíratelný. Zeman a Hrad přitom firmu dlouhodobě podporují.

↓ INZERCE

Vláda letos v létě schválila zmocněnce pro konzultace s Ruskem, ředitele zahraničního odboru prezidenta republiky a poradce premiéra Rudolfa Jindráka. Ten dostal za úkol vést s Moskvou politické konzultace k vyřešení sporů. Do Ruska ale nyní vyráží prezidentův poradce Nejedlý, jak již Respekt a Aktuálně.cz upozornily. Nejedlý nechtěl do schválení cesty prozradit, co má na programu. Nyní, na cestě na letiště, Respektu a Aktuálně.cz řekl, že bude jednat s poradci prezidenta Vladimíra Putina.

„Jako poradce prezidenta republiky mám mandát jednat se svým protějškem o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách. Jedná se o prezidentskou agendu včetně přípravy setkání obou prezidentů. Budu jednat s představiteli administrativy prezidenta Ruské federace,“ uvedl Nejedlý.

Setkání prezidentů

Sám Jindrák, který je na Hradě za zahraniční politiku odpovědný, přitom Respektu a Aktuálně.cz ve středu řekl, že o cestě Nejedlého nic neví. Odmítl však, že by měl Nejedlý převzít jeho roli a jet do Ruska zlepšovat vztahy mezi oběma zeměmi. „Já tomu věnuji hodně času. To není účel této cesty. Nic o ní nevím. Čtyři týdny jsem byl mimo kvůli covidu. Nemluvil jsem s panem prezidentem ani panem Nejedlým,“ dodal.

To říká i sám Nejedlý. Prý bude mimo jiné domlouvat setkání Zemana s Putinem. „Setkání obou prezidentů bylo plánováno na 9. května 2020 v Moskvě u příležitosti oslav konce 2. světové války a kvůli pandemii se neuskutečnilo. Jak jsem uvedl, můj mandát se týká prezidentské agendy. Nebudu se zabývat tématy, která mají v gesci ministerstva zahraničních věcí ČR a RF, ani agendou zmocněnce vlády Rudolfa Jindráka. Náš zastupitelský úřad v Moskvě se podílí na přípravě cesty, která nijak nezatíží státní rozpočet,“ prohlašuje Nejedlý.

Prezidentovi Miloši Zemanovi radí bezplatně na základě ústní dohody a nemá bezpečnostní prověrku. Na dotaz, zda poletí do Ruska i kancléř prezidenta Vratislav Mynář, Nejedlý uvedl, že „jednání jsou plánována na úrovni poradce prezidenta České republiky“.

Za zahraniční politiku Česka je zodpovědná vláda. Česká diplomacie, která podléhá ministerstvu zahraničí, je však informacemi o Nejedlého cestě překvapená. Nic neví ani o jeho programu. „Nedělá se to přes nás. Program nevím. Ambasáda nic neplatí ani nezařizuje,“ řekl Respektu a Aktuálně.cz ještě ve středu český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka.

Diplomati tak nepočítají ani s tím, že zástupci české ambasády budou u Nejedlého případných jednání. Co se na nich domluví, neobjeví se tak v žádném oficiálním zápisu. Zůstává přitom stále nejasné, s kým se Nejedlý v Rusku potká. Povolení, aby mohl v době pandemie do „uzavřeného“ Ruska dorazit, se podle něj schvaluje na úrovni vicepremiérky Taťjany Golikovové, která je zodpovědná za zdravotnictví.

Golikovová je manželkou Viktora Borisoviče Christenka, blízkého spolupracovníka Vladimira Putina. Christenkův syn byl v Česku předsedou dozorčí rady firmy MSA, která vyrábí součástky pro jaderné elektrárny. Nejedlý ale odmítá, že by řešil jaderný tendr a jednal s nejvyšším vedením Rosatomu, která se chce ucházet o dostavbu Dukovan. Šéf Rosatomu Alexej Lichačov se přitom podle zjištění Respektu s Nejedlým setkal z nařízení týmu prezidenta Vladimira Putina už v roce 2017.

„Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence,“ řekl však pro Respekt a Aktuálně.cz Nejedlý. Do Ruska přitom i přes pandemii koronaviru cestuje právě v době, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) začal mluvit o tom, že by vláda 10 měsíců před volbami již neměla vyhlašovat výběrové řízení na dostavbu Dukovan, protože je to zásadní věc. Doteď se vláda pokoušela tendr odstartovat do konce roku.

Neformální poradce prezidenta odmítl říci, zda se setká se svým dalším kontaktem, který má přímý přístup k prezidentovi Vladimiru Putinovi. V roce 2017 vyrazil také za zahraničněpolitickým poradcem Putina Jurijem Ušakovem. Později uváděl, že cesta byla soukromá a účastnil se jeho sedmdesátých narozenin.

Dukovany Autor: Matěj Stránský

Program cesty nezná ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „O této cestě informován nejsem,“ řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda k jednání vláda Nejedlému udělila nějaký mandát, neodpověděl. „Vláda ČR mandát této cesty neschválila,“ doplnila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ohledně mandátu od prezidenta odkázala na Hrad. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale neodpověděl ani na to, kdo cestu bude platit. Podle toho, co redakcím řekl, má Nejedlý objednané soukromé letadlo. Zda ho využije, nebo poletí pravidelnou linkou, ale následně neupřesnil.

Česká diplomacie přitom počítá s tím, že do Ruska, které je kvůli pandemii koronaviru cizincům uzavřeno, odcestuje Nejedlý na diplomatický pas, a tím pádem bude mít jeho cesta oficiální punc. Sám Nejedlý to komentovat nechtěl. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

Pas podle předpisů

Opoziční poslanec za Piráty Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Petříčka, aby Nejedlému jeho rezort diplomatický pas odebral. „Pokus letět do Moskvy soukromým letadlem za peníze občanů a odmítnout sdělit, o čem se tam budou na nejvyšších místech bavit, považuji za skandální jednání,“ uvedl Lipavský. Petříček ale řekl, že odebrání pasu není v jeho moci. Vzhledem k tomu, že jde o oficiální cestu, však ministr zahraničí očekává, že ho Hrad bude o programu cesty informovat.

„K výzvám na odebrání pasu bych chtěl zdůraznit, že je možné jej dotyčnému odebrat pouze v případě, že buď skončí ve funkci hradního poradce, nebo s ním spáchá trestný čin či přečin. Ani jedno z toho se nestalo. Diplomatický pas by měl být nicméně využíván pouze k pracovním účelům spojeným s výkonem funkce, kvůli které byl vystaven. Proto předpokládám, že budu informován o obsahu cesty. Stejně tak by měla kancelář prezidenta objasnit cíl návštěvy i veřejnosti,“ sdělil ČTK Petříček.

Nejedlému podle mezinárodní zvyklosti vydal diplomatický pas v prosinci 2013 tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout. Poradcům prezidentů se podle Petříčka uděluje například ve Švédsku, Finsku, Irsku nebo Polsku. Pro žádost je neexistence či existence pracovní či jiné smlouvy s Pražským hradem irelevantní, uvedl ministr. „Hrad (Kancelář prezidenta republiky, její vedoucí Vratislav Mynář) o jeho vydání zkrátka zažádal a bylo mu vyhověno,“ dodal Petříček.

Platnost dokladu je desetiletá. „Na základě aktuální cesty pana poradce jsem nechal na ministerstvu zahraničí přezkoumat tuto sedm let starou žádost. Podle příslušných vedoucích pracovníků se při jeho vydání postupovalo v souladu se všemi předpisy,“ doplnil Petříček.

Předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer Nejedlého nejasnou výpravu rovněž kritizuje. „Česká republika má v Moskvě mimořádného a zplnomocněného velvyslance s pověřením od prezidenta, aby náš stát reprezentoval. Vláda má navíc nového zmocněnce pro konzultace s Ruskem, který podle všeho zůstal doma. Považuji proto ruskou misi muže bez prověrky a bez smlouvy za pochybnou. Pokud by navíc cestoval s diplomatickým pasem, pak by to ilustrovalo, že stát řádně nefunguje,“ uvedl Fischer.

Zároveň pochybuje o tom, že Nejedlý nebude řešit největší zakázku v historii Česka, o kterou má Rusko zájem. „Jak známo, náš senátní výbor je proti účasti Rosatomu i čínské CGN v jaderném tendru, a to ve shodě s bezpečnostními institucemi státu. Zdrženlivě promluvil i ministr zahraničí. Nepředpokládám, že by pan Nejedlý, který se už dříve se šéfem Rosatomu setkal na uzavřeném jednání, jel nakoupit kaviár na Vánoce pro šéfa. Rozhodně mě budou zajímat podrobnosti této cesty,“ dodal Fischer.

Šéf ČEZ Daniel Beneš, který je zodpovědný za plánovanou dostavbu jaderné elektrárny, řekl, že o cestě Nejedlého do Ruska nic netuší. „Já nevím, že pan Nejedlý jede do Ruska, ale určitě to nemá nic společného s činností ČEZ,“ uvedl v pořadu Interview ČT24.

Martin Nejedlý v roce 2007 založil v Česku společně s ruským ropným gigantem Lukoil firmu Lukoil Aviation Czech, která dodávala letecké palivo na český trh. Například pro Letiště Praha či Správu státních hmotných rezerv. Protože ale společnost neplnila závazky, soud rozhodl o zaplacení smluvní pokuty zhruba 30 milionů; ty ale firma neměla. Jak tehdy zjistila MF Dnes, nakonec Nejedlý nezaplatil ani korunu. Peníze den po vynesení rozsudku poslal přes prostředníka přímo ruský gigant Lukoil. Do zadlužené firmy dle zprávy o její likvidaci poslal ve třech splátkách kolem 180 milionů korun.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].